Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

2.1.1. Yağış İstasyonlarının Projeye Eklenmesi

İstasyonların Projeye Eklenmesi

  1. Nethydro içerisinde, DMİ'de kayıtlı olan ve en az 15 yıl boyunca aralıksız veri toplamış tüm istasyon verileri bulunmaktadır. Proje ekranımıza bu istasyonları aşağıdaki işlem ile kolayca ekleyebiliriz.

  2. Taşkın Debi Hesabı / Meteoroloji İstasyon Noktalarını Üret işlemine giriniz.

Yağış Alanları, Yağış Analizi ve Taşkın Debi Hesabı işlemleri öncesinde bu butona tıklanarak, istasyon verilerinin projeye eklenmesi gerekmektedir

İşlem sonucunda meteoroloji istasyon noktaları projenize eklenecektir. İstasyonları, yukarıdaki şekilde olduğu gibi ekran üzerindeki nokta boyutunu arttırabilir, İstasyon ID' leri v.b. çeşitli etiket özellikleri ile proje ekranı üzerinden takip edilmesini sağlayabilirsiniz.

3. Proje ekranının sol liman bölümünde;Referanslar altında yer alan METEOROLOJIISTASYON tablosuna fare sağ tuş (1) ile açılan menüden Özellikler (2) işlemine giriniz. Ölçek (3) sekmesine tıklayınız. Çizgi ve Nokta Kalınlıkları Sabit (4) seçeneğini aktif hale getirerek değer satırına 10 yazınız (5).

4. Ekranda görülen istasyonların istasyonID vb.bilgilerini öğrenmek için Obje Özellikleri işlemini kullanabilirsiniz. Giriş / Obje Özellikleri işlemine giriniz.

5. Proje ekranında görülen herhangi bir istasyonu seçiniz (1). Ekranın sol liman bölümünde açılan Weatherstation (2) sekmesine tıklayınız.

Açılan sekmelerde istasyon numarası (17664), İstasyon adı (KIZILCAHAMAM) vb. bilgilerinin olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu (17664 id numaralı) istasyonun yağış değerlerine ise bir sonraki işlem adımından ulaşabilirsiniz.

Takip eden işlem adımı.

  • Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Yağış İstasyon Verilerinin Analiz Edilmesi işlem adımına buradan ulaşabilirsiniz.

Error rendering macro 'multimedia'

com.atlassian.renderer.v2.macro.MacroException: Cannot find attachment 'Filtre_.wmv'

  • No labels