Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Standart Plan Üretiminde Tek İsim Planet

22 Nisan 2016

Çeyrek asırdır geliştirdiği mühendislik ve coğrafi bilgi sistemleri çözümleriyle Türkiye’nin en yaygın kullanılan yazılımı olan Netcad, 21 Nisan’da Antalya’da plancılarla bir araya geldi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen etkinlikte “Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’ne Geçişte Planlama Sürecinin Değerlendirilmesi ve Planet 7’nin Sürece Uyumlu Yenilikleri” konularında sunumlar yapıldı.

Konyaaltı Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe merkez ve çevre illerden de çok sayıda şehir plancısı katıldı. Netcad Projeler Müdürü Deniz ŞANAN’ın konuşmasıyla başlayan etkinlikte Konyaaltı Belediyesi’nin mevcut revizyon planının Netcad GIS 7 ile Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği ile uyumlu üretimi de katılımcılara gösterildi. Netcad Proje Geliştirme Grup Yöneticisi Sedef KÜÇÜK tarafından yapılan sunumda, Netcad’in de uzun yıllardır üzerinde durduğu Türkiye’de standart plan üretilmesi misyonunun, bu yönetmelikle sağlanmış olduğu ifade edildi. KÜÇÜK, konuya ilişkin; eski mevzuatın karşılamadığı birçok yeni kullanımın bu lejantla standart hale geldiğini ve Planet’in de bu standartlara göre baştan sona revize edilerek konusunda Türkiye’nin en önemli uygulaması haline geldiğini ifade etti.  Uygulamanın plancılar açısından önemini de vurgulayan KÜÇÜK, Planet 7’yi örnek uygulamalarla anlattı.

Etkinliğin ikinci yarısında söz alan Netcad Proje Geliştirme Grup Yöneticisi Onur PALABIYIK ise hem Netcad GIS 7.6’nın yeniliklerinden hem de Netcad Tapu ve Megsis Entegre uygulamalarından bahsetti. Her belediyenin canlı mülkiyet haritasını Netcad ile kolaylıkla hazırlayabildiğini gösteren PALABIYIK, sunumuyla oldukça ilgi çekti.

Etkinlik, Konyaaltı Bilgi İşlem Müdürü Cemil Böcek ile Belediye Başkan Yrd. Edip Kemal Bahadır' a ev sahiplikleri ve destekleri nedeniyle plaket takdim edilmesiyle son buldu.