Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

KEOS Kent Otomasyon Sistemi, sürdürülebilir Kent Bilgi Sistemi uygulamaları için oluşturulan sistemlerin bütünüdür. Netcad masaüstü CAD, GIS, Mühendislik, Planlama ve Kadastro uygulamalarının merkezi ilişkisel veri tabanı sistemi üzerinde web tabanlı harita ve sözel bilgi sunucuları ile entegre bir şekilde  yapılandırılmasını kapsar. KEOS tüm yerel yönetim birimlerinin entegre bir şekilde çalışmasını sağlayarak temelde kurum içi verimlilik ve hizmet kalitesinin artırılmasını hedefler.

KEOS

KEOS, Netcad'in tüm ürünlerinin yanında belediyeler için geliştirdiği özel ürün ve hizmetlerden oluşur. Netcad'in Kent Bilgi Sistemlerine bakışını da ifade eden KEOS sayesinde, belediyelerde dağınık yerlerde bulunan farklı formatlardaki sayısal ve sayısal olmayan veriler merkezi bir veritabanında toplanır, kurum içi ve dışı entegrasyonlarla bütünleşik bir sistem haline gelir.

Kurumsal Hafıza

Kurumsal Hafıza kişilerin kendi dağarcıklarında tuttukları bilgileri, tüm kurumun yararlanabileceği şekilde depolamaları ve uygun araçlar ile paylaşmalarıdır. Bu yapı iş tekrarlarını ve yap-boz uygulamaları ortadan kaldırarak hizmet kalitesini artırmak için en önemli araçlardan biridir. Aslında belediyelerin bilgiyi üretme ve elde etme konularında oldukça esnek oldukları söylenebilir. Ancak bu işlemlerin sistematik şekilde yerine getirilmesinin bir kurum kültürü haline gelmesi süreci henüz tamamlanmamıştır.

Veri Üretimi, Yedekleme ve Yeniden Kullanım

KEOS - Kent Otomasyon Sistemi ortak kurum hafızasını oluşturmak adına tüm önemli araçları bir araya getirmiştir. Özü itibarı ile KEOS her birimin rutin işlerini yerine getirirken, kullanıcının ürettiği kıymetli veriyi depolar, yedekler ve tekrar kullanıma sunar. Hiçbir veri tekrar üretilmek zorunda kalmaz. Örneğin parseller hiçbir zaman sistemden yok olmazlar. Bir parsel ifraz görüp, ortadan kalktığında sistemden silinmez. Sadece aktif statüsünden, pasif statüsüne geçer. Yerine oluşan iki parsel ile birlikte var olmaya devam eder. Kullanıcı isterse eski tapusu ile gelen bir vatandaşa pasif kayıtlarından yararlanarak hizmet verebilir.

Bütçe ve Raporlama

Fen İşleri Müdürlükleri sahada imalat yapan birimler arasında en büyük bütçeli olanlardır. Onlarca şantiye aynı anda yönetilir, kontrol edilir, resimleri çekilir; kullanılan malzemeler, işçilikler anlık olarak raporlanır. Bu yoğunluk içerisinde kontrol mühendisleri ürettikleri veriyi genelde bir xls tablosunda tutar, resimler ile sunumlar hazırlar ve kullanırlar. Ancak aradan altı ay gibi bir süre geçtiğinde bilgiler artık ulaşılması zor metalar haline gelir. Bu durum bilgiyi üretenler için bile böyle iken, diğerleri için çok daha güç bir işlem halini alır. KEOS yapısı içerisinde ise kullanıcılar günlük işlerini doğrudan sisteme girerler, resimlerini/raporlarını eklerler, faaliyet raporlarını bu verilerden otomatik olarak oluştururlar. Ayrıca harita temelli çalışıldığından örneğin aynı yere iki yılda üç kez yapılan asfalt çalışmasını da doğrudan fark edebilirler.

KEOS Uygulamaları

Belediyelerde vatandaşa açık olan ve belediye içi hizmetlerde kullanılan tüm uygulamalar KEOS başlığı altında toplanmaktadır. Merkezi veritabanına Belediye tarafından girilen tüm veriler bu sistem üzerinden yönetilebilirler. Haritadan sorgulamalar, vatandaşa açık nöbetçi eczane, kısayol tarifleme, imar durumu ve park bahçeler gibi uygulamalar ile belediye içi raporlama ve veri giriş arayüzleri komple bir sistemin parçalarını oluşturur.

 

Mobil Uygulamalar ile KEOS Uygulamarına Erişim

KEOS Uygulamaları Android, IOS ve Windows Application uygulamaları ile tam uyumlu çalışır. Harita arayüzleri mobil uygulamalarda otomatik değişerek özelliklerin uyumlu bir arayüz yeteneği ile kolay kullanımını sağlar.

 

 

Netcad Bilgi Paylaşım Platformu

Web üzerinden 7/24 ücretsiz teknik destek hizmeti veren forum, 50.000'i aşkın üyesinin ihtiyaç duyduğu her an soru sorabildiği, sorularına Netcad teknik uzmanları tarafından anında cevap alabildiği, merak edilen konulara ilişkin daha önce sorulmuş sorular ve bu sorulara verilen cevapları inceleyebildiği teknik bilgi paylaşım platformudur.

Tek yapmanız gereken Netcad Forum'a giriş yapmak. Üye değilseniz şimdi üye olmanın tam zamanı!

İstanbul Belediyeleri

Ataşehir Belediyesi

Arnavutköy Belediyesi

Bağcılar Belediyesi

Bahçelievler Belediyesi

Bakırköy Belediyesi

Başakşehir Belediyesi

Beşiktaş Belediyesi

Beykoz Belediyesi

Beylikdüzü Belediyesi

Çekmeköy Belediyesi

Esenler Belediyesi

Esenyurt Belediyesi

Eyüp Belediyesi

Gaziosmanpaşa Belediyesi

Kadıköy Belediyesi

Kartal Belediyesi

Maltepe Belediyesi

Sancaktepe Belediyesi

Silivri Belediyesi

Sultanbeyli Belediyesi

Sultangazi Belediyesi

Şile Belediyesi

Tuzla Belediyesi

Ümraniye Belediyesi

Ankara Belediyeleri

Akyurt Belediyesi

Sincan Belediyesi

İzmir Belediyeleri

Bayraklı Belediyesi

Karabağlar Belediyesi

Narlıdere Belediyesi

Kırklareli Belediyeleri

Babaeski Belediyesi

Lüleburgaz Belediyesi

Kocaeli Belediyeleri

Başiskele Belediyesi

Çayırova Belediyesi

Derince Belediyesi

Dilovası Organize Sanayi Bölgesi

Gebze Belediyesi

Gebze Organize Sanayi Bölgesi

İzmit Belediyesi

Körfez Belediyesi

Tekirdağ Belediyeleri

Çerkezköy Belediyesi

Ergene Belediyesi

Hayrabolu Belediyesi

Trabzon Belediyeleri

Ortahisar Belediyesi

Trabzon Belediyesi

Diğer Referans Belediyeler

Amasya Belediyesi

Bilecik Bozuyuk Belediyesi

Bursa Nilüfer Belediyesi

Çanakkale Belediyesi

Gelibolu Küçükkuyu Belediyesi

Düzce Akçakoca Belediyesi

Edirne Belediyesi

Gaziantep Şehit Kamil Belediyesi

Hatay Büyükşehir Belediyesi

Konya Selçuklu Belediyesi

Kütahya Belediyesi

Zonguldak Devrek Belediyesi