Page tree

Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.
Comment: Migrated to Confluence 5.3

Durum Çubuğu

Section

Info
titleAktif Tabaka

Projede seçili aktif tabaka gösterimidir. Çizim ve düzenleme işlemlerinde yeni oluşan objeler bu tabakaya aktarılacaktır. Farklı bir DOC menüde olduğunuzda aktif tabaka üzerine tıklayarak 'Katman Yöneticisi'ne ulaşılabilir.

Info
titleAktif Hat Tipi

Aktif hattipi gösterimi bölümüdür. Projede oluşturulan yei çizimler bu hattipinde oluşacaktır. Farklı bir DOC menüde olduğunuzda aktif hat tipi üzerine tıklayarak 'Semboloji' bölümüne ulaşılabilir.

Info
titleÖlçek Paneli

Çubuğun aktif tabaka ve aktif hattipi görünümlerinden sonra görüntülenmektedir. Ölçek'in doğru hesaplanması için monitor genişliğini girmelisiniz. Bu amaçla ölçek değeri üzerine tıklandığında açılan menüden ölçek ayarlarını seçmelisiniz.

Warning

Burada gösterilen ölçek değeri ile projenin ölçeğinin bir bağlantısı yoktur. Proje ölçeği projede sabit bir değerdir ve temelde sembolojilerin doğru üretilmesi amacı ile kullanılır.

Info
titleKoordinat Paneli

Fare imlecinin koordinatını gösteren paneldir. Koordinat değerlerin yanında projeksiyon ilişkin bilgi vardır. Gri renk projenizin projeksiyon yok demektir. Buraya tıklayarak açılan projeksiyon ayar penceresini kullanabilirsiniz. Bazı işlemlerde koordinat panelinin yanına alan, uzunluk veya işleme göre gerekli değerler yazılır ve fare hareketi ile değişirler.

Info
titleDinamik Bilgi Alanı

Komut satırı 'Hazır' durumundayken bu bölüm görünmezdir. Bazı işlemler burada fare gezinirken dinamik bilgi sunarlar. Ekran görüntüsü çizgi-çiz işleminnde alınmıştır. Çizilen çizginin uzunluk ve semt(azimuth) bilgilerini verir.

Info
titleMesajlar

Başlangıçta "Hazır" mesajının göründüğü alandır. Yapılan işleme göre burada farklı mesajlar görünebilir. "Hazır" gelmediği sürece Netcad çalışıyordur.

  • Bazı işlemler mesajların kalıcı olmasını isteyebilir. Mesela bir projeyi yüklerken karşılaşılan bir hata, bulunan bir eksik gibi mesajları daha sonra görmek ve düzeltmek istersiniz. Bu gibi mesajlar sol liman(dock) alanında "Mesajlar" sekmesinde birikirler. Eğer bir hata var ise mesajlar öne çıkar.

 

Durum çubuğundan hazır ölçek ve projeksiyon tanımı:

HTML
width400
height250
<iframe width="640" height="360" src="//www.youtube.com/embed/QtM5MzuPqQ0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>