Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Aç işlemi ile Netcad üzerinde farklı formatlardaki projeleri açabilirsiniz. Aç işlemine girdiğinizde açılan Dosya Aç penceresinde sağ alt köşeden açmak istediğiniz dosya formatını seçerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aç işlemi ile açabileceğiniz dosya formatları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir

 

 Dosya Uzantıları
DosyaUzantı
Netcad DosyalarıNCZ
Netcad Rapor DosyalarıCKS, TXT
Sıkıştırılmış DosyalarRAR, ZIP
Netcad Mimar DosyalarıNWF, NWFX
Spatial Veri ve Analiz MotoruMDB, ACCDB, KML, KMZ, SHP
Diğer CAD Dosyaları

DGN, DWG, DXF

GPS DosyalarıNMEA, GPX, TXT
Vektör DosyalarMOS, XYZ, NCN, XLS
Netcad Raster DosyalarıDRE, VRT, TIFF, IMG, DT0, HGT vb. raster dosyaları
Netcad Makro DosyalarıNVB, NJV, NCS

Netcad *.PLT Dosya Açımı

Netcad eski versiyonlarında oluşturulan çizim dosyalarından olan PLT dosyaları; Netcad 6 ve Netcad 7 ile Uygulama Menüsü/ Ekle penceresinde Netcad Dosyaları (NCZ) seçili iken dosya adı bölümüne * yazılıp Enter tuşuna basıldıktan sonra PLT dosyası seçilerek açılmaktadır.

Projeye Ekle

Mevcut projenin üzerine başka bir proje açmak için açmak istediğiniz dosya türü ve dosyayı seçiniz. Aç butonu yanında yer alan ok butonu ile açılan menüden Projeye Ekle işlemini seçiniz. Seçtiğiniz dosya aktif projenizin üzerine yüklenecektir.

Ayrı Projeler Olarak Aç

Ayrı Projeler Olarak Aç işlemi ile aynı anda birden fazla proje seçilerek ayrı projeler olarak açılabilir. Dosya Seç penceresi üzerinde ‘Ctrl’ tuşunu yardımıyla açılmak istenen projeler çoklu seçilebilir. Aç butonunun yanında yer alan ok butonu ile açılan menüden Ayrı Projeler Olarak Aç işlemine tıklandığında seçilen projeler açılabilir.

Sıkıştırılmış Dosyalar

CAD veri dosyaları (*.NCZ,*.DGN, *.DWG, *.DXF) sıkıştırılmış dosya (*.ZIP, *.RAR) içerisinde ise, bu dosyalar sıkıştırılmış dosyalar içerisinden çıkarılmadan Netcad üzerinde dosya türü 'Sıkıştırılmış Dosyalar' seçimi yapılarak açılabilmektedir.

Proje açma işlemi esnasında dosya önizlemesi de yapılabilmektedir. Windows dosya açma özelliği olan 'Önizleme bölmesini göster' açık olduğunda dosya açılmadan önce izlenebilir.

Aç işlemi ile açılan projelerde bulunamayan hattipi, sembol ve raster gibi dosya eklentileri bulunamadığında ekranın sol kısmında bulunan Mesajlar sekmesinde uyarı alınmaktadır.

  • No labels