Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

CAD Dosyası (NCZ, DGN, DWG, DXF)

Referanslarda, kategori altına *.NCZ veya *.DGN, *.DWG, *.DXF dosyaları referans olarak eklenebilir.

Bu dosyalarda düzenleme hakkınızın olması gerekmez. Örneğin; plan yaparken halihazırı altlık olarak kullanabilir; plan ile halihazırın birbirine karışmasını önlenebilir.

NCZ dosyalar için Netcad 8 içerisinde kaydedilmesi durumunda NCQ dosyası oluşur ve bu dosya referans olarak eklenen NCZ verilerin görüntülenme hızını arttırmaktadır.

Genel ve Projeksiyon sekmesine ait detaylar için (?) 

CAD Referans Özellikleri

SeçenekAçıklama
NCZ ŞifresiŞifreli CAD dosyası referanslara eklendiğinde şifre sorulur. Şifre yazılarak referans CAD dosya açılır. Dosyanın  şifreli olup olmadığını bu bölümden görülebilir. Kullanıcı tarafından tanımlanan şifre, hiçbir şekilde üçüncü kişiler tarafından (Netcad personeli dahil) görülemez ve bilinemez. Şifrelenmiş bir NCZ dosyasının açılabilmesi için tek seçenek tanımlanan şifrenin proje açarken girilmesidir.
Tabaka Bilgilerini DüzenleCAD referans dosyasına ait tabakaların listelendiği pencere açılır. Açılan pencere üzerinden tabakalara ait değişiklik (tabaka görünürlüğü, renk vb.) yapılabilir.
Renk Modu

CAD referanslarda yer alan Renk Modu ile tabaka bazlı olarak objelerin renk modu ayarlanabilmektedir. Bu sayede Görünüm menüsünde yer alan Renk Modu Tek Renk (Siyah) seçilse bile tabaka özelliklerinden renkli seçildiğinde objelerin daha belirgin hale gözükmesi sağlanılacaktır.

Tabakalarda Renk Modu varsayılan olarak Görünüm Ayarlar gözlenmektedir. Bu sayede Görünüm menüsündeki seçilen ayar ile kullanılacaktır.

  • No labels