Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Tablolar Arasında İlişki Tanımlama

1. Uygulama kapsamında FORMASYON ve SONDAJ tabloları arasında ilişki tanımlanacaktır.

 Araçlar / Veritabanı Yönetimi butonuna basınız. Açılan Veritabanı Yönetimi penceresinde Bağlantılar / JEOLOJI / Tablolar / Netcad Spatial altında bulunan SONDAJ tablosuna fare sağ tuş ile açıdan menüden Tabloyu Düzenle işlemine giriniz.

2. Açılan Tablo Düzenle penceresinde Yeni Kolon butonu ile FM_ID adında ve Tam Sayı veri türünde yeni bir kolon ekleyiniz. Tamam butonu ile işlemi sonlandırınız.

3. Analiz / Overlay / Çevreleyenden Bilgi Al işlemine giriniz. Açılan ÇEVRELEYENDEN BİLGİ AL penceresinde Spatial Veri Kaynağı - İşlem sınıfı bölümünde yer alan “…” butonuna basılarak açılan Veri Kaynağı Seçin penceresinde Spatial Veri Kaynağı butonunu seçiniz ve aktif olan bölümde Bağlantı Adı JEOLOJI, Tablo adı SONDAJ olarak belirleyiniz. Tamam butonu ile pencereyi kapatınız.

Çevreleyenden Bilgi Al hakkında detaylı bilgi için (question)


4. ÇEVRELEYENDEN BİLGİ AL penceresinde Spatial Veri Kaynağı - Bilgi sınıfı bölümünde yer alan “…” butonuna basılarak açılan Veri Kaynağı Seçin penceresinde Spatial Veri Kaynağı butonunu seçiniz ve aktif olan bölümde Bağlantı Adı JEOLOJI, Tablo adı FORMASYON olarak belirleyiniz. Tamam butonu ile pencereyi kapatınız.

5. ÇEVRELEYENDEN BİLGİ AL penceresinde Değer Türü İlk Değer, Kolon Adı FM_ID olarak belirleyiniz ve Makro Değeri bölümünde yer alan “…” butonuna basılarak açılan pencereden Formasyon altında bulunan objectid makrosuna çift tıklayarak oluşturunuz ve pencereyi Tamam butonu ile kapatınız.

 

6. FORMASYON ve SONDAJ tablolarındaki ilişki tanımını gerçekleştirmek için Araçlar / Veritabanı / Veritabanı Yönetimi işlemi sonucu açılan Veritabanı Yönetimi penceresinden İlişkiler bölümünde fare sağ tuşla Yeni İlişki Tanımla işlemine giriniz. 

7. Açılan pencerede Birincil tablo olarak FORMASYON tablosu, İlişkili tablo olarak SONDAJ tablosu seçiniz. İşlemin devamında aktif olan bölümde OBJECTID ve FM_ID kolonlarını seçiniz. İlişki adını giriniz ve Tamam butonu ile işlemi sonlandırınız.

8. İşlemler sonrasında Veritabanı Yönetimi penceresinde İlişkiler altına FORMASYON – SONDAJ tabloları arasında ilişkinin tanımlandığını gözlemleyiniz.

10. Formasyon ve Sondaj tabloları arasındaki ilişkiyi Referanslar altında yer alan FORMASYON tablosu üzerinde fare sağ tuş ile açılan menüden Tablo işlemine giriniz. Açılan tablo içeriğinde objectid kolonu altında bulunan + butonlarına basarak FORMASYON – SONDAJ tabloları ilişkilerini gözlemleyiniz.

  • No labels