Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

TUCBS Entegrasyon Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

13 Ağustos 2018

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’nin 100 büyük projesi içerisinde yer alan ve coğrafi verilen paylaşıma açılmasına hedefleyen Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemleri (TUCBS) Entegrasyon Projesi Bilgilendirme Toplantısı’nı 08 Ağustos 2018 tarihinde düzenledi.

Holiday Inn Çukurambar Hotel’de gerçekleşen etkinliğe Türkiye’nin dört bir yanından belediyeler ve kamu kurumları katıldı. Yoğun katılımın gözlendiği toplantının açılış konuşmasını Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Sayın Ömer Alan yaptı. Alan, konuşmasında hem Türkiye’deki yeni yapılaşmalar hakkında bilgi verdi hem de projenin önemine değindi.

Projenin teknik detayları ve TUCBS’nin tarihçesi hakkındaki bilgileri ise Dr. Emin Bank ile Hande Bilir verdi. Dr. Bank, projenin detaylarına girmeden önce elimize bir fener alıp TUCBS’nin tarihçesine ışık tutalım diyerek 1990’dan günümüze ülkemizdeki çalışmaları anlattı.

Teknik detaylar konusunda sözü alan Bilir ise projenin başlangıç hedeflerinden, işleyişine, kurumlarla yapacakları iş birliklerinden kazanımlara kadar tüm noktalar konusunda detaylı bilgiler verdi. Bilir, 27 Haziran 2018 tarihinde sözleşmesi imzalanan proje kapsamında ekiplerin sahaya inerek çalışmalara başladığını ve bu kapsamda CBS sektöründe veri üreten 31 Kamu Kurumu ve 30 Büyükşehir Belediyesine giderek analizler, uygulamalar, eğitim ve çalıştaylar düzenlediklerini belirtti.

Programın teknik panel düzeninde gerçekleşen ikinci oturumunda ise, tüm katılımcılar sürece ilişkin akıllarındaki soruları proje ekibine yönlendirerek bilgilendiler. Oturumda söz alan T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı CBS Genel Müdürlüğü Coğrafi Bilgi Dairesi Başkanı Dr. Akın Kısa, TUCBS farkındalığının artırılması hedeflenen projede; coğrafi verilere ait coğrafi veri servisleri ve Meta Verilerin Ulusal Coğrafi Veri Portalı’na aktarıldığını ifade etti. Kısa, böylelikle ülkedeki tüm kurumların birbirlerinin verilerine kolaylıkla ulaşabilmeleri ve sorgulayabilmeleri sağlanıyor dedi. Bu projenin ülkemiz için önemine de değinen Akın, veri paylaşımının ne denli değerli olduğunun da altını çizdi.

Türkiye CBS sektörüne iz bırakacak projelerden biri olan TUCBS Entegrasyon Projesinin yükleniciliğini Netcad Yazılım AŞ yürütüyor.