Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Veritabanı Tablo İşlemleri

Açıklama

Bu bölümde mevcut veritabanının tanımlanmasına ek olarak, Netigma arayüzleri ile herhangi bir DBMS aracına ihtiyaç duymadan, tamamen web ortamında tabloların nasıl oluşturulup, düzenlenebileceği anlatılmaktadır.

Varolan Tablodan Obje Oluşturmak / Kolon Eklemek / Silmek

Veritabanınızda bulunan tabloların Netigma uygulamalarında kullanılması için öncelikle Obje(Nesne) olarak tanımlanması gerekmektedir. Tablo oluşturma, sütun ekleme/silme gibi işlemleri Netigma arayüzünde de yapmak mümkündür. Bu durumda Netigma'ya obje olarak tanıtmaya gerek kalmayacaktır, bu işlem otomatik olarak yapılır. Obje tanımlaması ile Netigma, tablolar için ilişki, gösterim metotları gibi bilgileri tutar/yönetir, ayrıca obje olarak tanımlanan her tablo için birer adet bilgi formu(kartı), sorgu formu, sorgu sayfasını otomatik olarak oluşturur.


Yönetim -> Framework İşlemleri -> Veritabanı Tablo İşlemleri altından işlem yapılır.

Veritabanı Tablo İşlemleri ekranı aşağıdaki gibi oluşturulan tabloların listesini gösterir. 

 

Örnek uygulama için İller tablosuna tıklanarak o tabloya ait kolon detayları liste halinde görünür.

İller tablosuna ait kolonlardan birincil anahtar niteliği taşıyan kolon (objectid veya benzeri ID)  birincil anahtar olarak işaretlenmiş olmalıdır.

 

  • Güncelle işlemi ile İller tablosu Netigmaya kaydedilir.
  • Kaydetme işlemi sonrasında netigma için İller objesi oluşturulmuş olur.
  • İlçeler Objesi için yukarıdaki işlemler tekrarlanır

 

Daha detaylı çalışmalar aşağıdaki adımlarda anlatıldığı gibi gerçeklenebilmektedir.

 

Ekranın solundaki listede tablo seçilerek kolon detaylarına erişildiği gibi kolon ekleme, kolon silme ve kolon düzenleme işlemleri yapılır. 

 


Tabloya Kolon Ekleme, tablo alanından tablo seçiminden sonra Ekle düğmesine basıldığında gerçekleşir.Ekle butonuna tıklandığında tabloya yeni bir satır eklenir. Eklenen bu satıra ilgili bilgiler girilir.

 

Kolon Silme, silinmek istenen kolonun sağ tarafındaki Sil düğmesine tıklanılarak silme işlemi yapılır.

 

 Yeni Tablo Oluşturma

 

Yeni Tablo Oluşturma

Ekranın sol alt köşesinde Yeni Tablo Oluştur / Yükle düğmesine tıklandığında aşağıdaki pencere açılır.

 

Yeni Tablo Oluştur/ Yükle düğmesine tıklandığında açılan Yeni Tablo Bilgileri penceresinde Tablo Adı ve Tablo Türü bilgileri istenmektedir.

Tablo Adı alanında İngilizce karakterler kullanılabilirken Türkçe karakterler ve boşluk kullanılmamalıdır.

Tablo Türü açılır listesinden Veri Tablosu, Netcad Spatial, Nokta Spatial, LRS (nokta), LRS (çizgi) seçeneklerinden biri seçilerek Tablo Oluştur / Yükle düğmesine tıklanır. İşlem iptal edilebilmesi için Kapat düğmesine tıklanır.

 Nesneyi Meta’ya Tanımlama

Nesneyi Meta’ya Tanımlama

Yönetim -> Framework İşlemleri -> Veritabanı Tablo İşlemleri penceresinde tablo (nesne) listesinden istenilen tablo seçilip Tablo – Obje Farklarını Göster düğmesine tıklanarak gerçekleştirilir. 

 

Veritabanı Tablosundan Farklı Meta Bilgileri penceresi açılır. Metaya Aktarılması istenen kolonlar seçilerek Kaydet düğmesine tıklandığında Metada nesne tanımlaması gerçekleşmiş olur.


Metada nesnenin aktarıldığını kontrol etmek için Tablo – Obje Farklarını Göster düğmesine tıklandığında açılacak Veritabanı Tablosundan Farklı Meta Bilgileri penceresinde Metada Olmayan Kolonlar alanı boş olmalıdır. 

 

Ayrıca Metada nesnenin tanımlandığı tablo alanında Nesnesi Var kolonunda gözükmektedir.