Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Sorgu Sayfalarında Görüntülenecek Alanların Tanımlanması

Açıklama

Sorgu sayfalarında hangi kolonlar üzerinden sorgu yapılacağını yani sorgulama sayfasında hangi alanların bulunacağını aşağıdaki adımları izleyerek tanımlayabiliriz.

Düzenleme yapılmadığı zaman sorgu ekranında görüntülenecek alanların arasında tabloya ait tüm kolonlar aşağıda görüldüğü gibi olacaktır.

 

Sorgu ekranında görüntülenecek alanlar arasında sadece İl Adı, Alan ve Nüfus seçenekleri olması için düzenleme yapalım.  

Sorgulama kriterlerini düzenlemek için Yönetim -> Framework İşlemleri -> Obje Listesine girilir.  Tablo adı seçilip Sorgular  düğmesine tıklanır.

Sol tarafta sorgular listesinden sorgu seçilir. Ardından sorguya ait Sorgu Kriterleri   düğmesine tıklanır.

Sorgu kriterleri seçim penceresi açılır: Seçili Özellikler alanında iller tablosuna ait tüm kolonların olduğu gözükmektedir. Bu yüzden Standart İl Sorgulama sayfasında tüm kolonlar sorgu ekranında görüntülenen alanlar arasında bulunmaktadır. Sorgu ekranında görüntülenen alanlar arasında İl Adı, Geometri, Alan ve Nüfus ile sorgulama yapılması sağlamak için Seçili Özellikler alanında bu alanlar var olacak şekilde aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi düzenleme yapılır ve Tamam düğmesine tıklanarak düzenleme tamamlanır. 

Yapılan düzenemeler sonucunda İl Adı, Geometri, İl Alanı ve Nüfus kriterlerine göre sorgu yapmayı sağladığımızı menüdeki Standart İl Sorgu Sayfasına tıklayarak görebiliriz.