Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Çizim Yöntemi

Arka Plan Rengini Seç

Arka Plan Rengini Seç işlemi grafik ekranının arka fon rengini değiştirmek için kullanılır. Arka plan rengi genelde beyaz tercih edilir. Ancak diğer renkleri de tercih edebilirsiniz.

Projelerinizin bazı tabaka ve katmanları arka plan renginde ise; sadece siyah ve beyaz için Netcad gerekli önlemi alır ve katmanı ters renkte gösterir.

Arka plan rengi Çizdir işleminde dikkate alınmaz.

Taramalar Renkli

Renk Modu seçimlerinden Gri ya da Tek Renk, projedeki tabaka bazlı taramaların renkli olarak gösterilmesini sağlayan işlemdir.

Renk Modu

Renk Modu ile objelerin ve katmanlardaki renk ayarlarını değiştirmeden grid tonlama veya siyah/beyaz görünüme geçebilirsiniz.

Bu özellikle baskı öncesi projenizin nasıl görüneceği hakkında fikir verir.

Bazı planlarda taramaların renkli, diğer tüm objelerin siyah/beyaz olması istenir. Bu durumda Renk Modunun hemen altındaki Taramalar Renkli seçeneği işaretlenmelidir.

Kartografik Çizim

Yüksek kalitede grafik çizim ve çıktı için kullanılacak seçenektir. Aynı zamanda 2014 tarihli Mekansal Planlama Yapım Yönetmeliği'ne dair sembolojiler de bu özellik ile kullanılmalıdır.

Kartografik Çizim Ayarları

 

Kartografik çizimi düşük kalite ile yapKartografik çizimi düşük kalite ile yap seçeneği aktif duruma getirilir ise; Karolama esnasında antialias özelliğinin iptal edilmesi ve objelerin kartografik modda çizilmesini sağlar.
Yazıların etrafına çerçeve çizYazı objelerinin etrafına çerçeve çizilerek gösterilmesini sağlar.
Katı taramaları kartografik çizmeKatı taramaların klasik şekilde çizilmesini sağlar. Bu şekilde saydamlıktan kaynaklı renk bozulmalarının önüne geçilebilir.