Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

TUES, Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı ile Daha da Büyüyor

21 Kasım 2016

Türkiye çapında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı 37 kurul tarafından kullanılan Tescilli Kültür Varlıkları Taşınmaz Ulusal Envanter Sistemi (TUES) bünyesine yeni bir Alan Başkanlığı’nı daha ekledi.

Bundan böyle Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı (ÇATAB) da Netcad tarafından geliştirilen TUES uygulamasından yararlanacak. Bu uygulamayla ÇATAB, yetki ve görev alanı içerisinde olan taşınmaz kültür varlıklarının tespiti, tescili ve envanter oluşturulması, söz konusu Tescilli Kültür Varlıklarına ait taşınmazlara ilişkin kararlar ve bu kültür varlıklarına ait dosya arşiv niteliğindeki her türlü doküman, resim ve videoya sistem içinden kolaylıkla erişebilecek ve bu işlemleri Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) desteğiyle de internet üzerinden gerçekleştirebilecek.

Bu kapsamda ÇATAB bünyesindeki uzman kişiler ve yöneticilere 9-11 Kasım 2016 tarihlerinde Netcad Ankara Projeler ekibinden Proje Yöneticisi Tuba Yalçın ve Köksal Sanlı tarafından TUES tanıtımı yapıldı ve eğitimi verildi. Çok sayıda kullanıcının katıldığı eğitimde üç gün boyunca TUES uygulama ve yetenekleri anlatıldı.

6. yılını dolduran TUES projesi Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nı (ÇATAB) da bünyesine katarak ülkesel ölçekteki başarısını daha da yukarılara taşıdı.