Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Yeni Ekonomi Programında Yer Alan TUCBS Projesinin Bir Parçası Olmaktan Gururluyuz

28 Eylül 2018

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan ve ülkemizin geleceği açısından son derece önemli görülen proje ve hedeflerin belirlendiği “Yeni Ekonomi Programı” açıklandı. Programda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünce uygulanan “Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sisteminin Kurulması Projesi (TUCBS)” de yer aldı.

2019-2021 tarihleri arasında uygulanacak Orta Vadeli Programın temelinde ülke ekonomisinin dengelenmesi, disiplini ve değişimi yer almaktadır. Bu kapsamda belirlenen projelerden biri olan TUCBS ise akıllı şehirlere geçişin altyapısının hazırlanmasında hayati rol oynaması, sağlıklı ve sürdürülebilir büyümeye yapacağı katkı ve nitelikli insan gücü ve güçlü toplumun oluşmasını sağlamasıyla öne çıkmaktadır.

Projenin önemli bileşenlerinden olan “TUCBS Entegrasyon Projesi” nin yükleniciliğini Netcad Yazılım A.Ş. aldı.  TUCBS Entegrasyon Projesi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarımız ile Büyükşehir Belediyelerimizin üretmekte olduğu paylaşıma esas coğrafi verilerine, Ülkemizin Coğrafi Veri Portalı üzerinden, tek adresten ulaşılabilmesini sağlamak hedeflenmektedir. Böylece, ülkemizin coğrafi verilerinin ulaşılabilirliğinin artması, Kurumlarımızın ve Büyükşehir Belediyelerimizin daha etkin planlama yapabilmesi ve mükerrer yatırımların önüne geçilmesi sağlanacaktır.

Netcad Kamu İş Geliştirme Müdürü Hande Bilir, böylesine önemli bir projeyi üstlenmekten ve projeyi hayata geçirme şansına sahip olmaktan çok gururlu olduklarını ifade etti.

Projenin başladığı 27 Haziran 2018 tarihinden bugüne 31 Kamu Kurumu ve 30 Büyükşehir Belediyesinde yerinde ziyaretler ile tespit çalışmaları yapılmış ve TUCBS ile ilgili farkındalığın artırılması yönünde CBS Genel Müdürlüğü ile birlikte ciddi bir emek sarf edilmiştir. Proje kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından gelen belediyeler ve kamu kurumları temsilcileri, 08 Ağustos 2018 tarihinde Ankara’da yapılan Proje Bilgilendirme Toplantısı’nda bilgilendirilmiştir.

Ardından 06-07 Eylül 2018 tarihlerinde yapılan Yönetici Bilgilendirme Çalıştaylarında ise TUCBS Projesi’nin 100 günlük eylem planında yer alan projelerden biri olduğu vurgulanmış ve projenin başlangıcından günümüze olan süreç detaylandırılmıştır.

Tamamen Türk Mühendisleri tarafından geliştirilen “yerli ve milli yazılımları” ile Ülkemize hizmet etmekten gurur duyan NETCAD Yazılım A.Ş projede taşıdığı sorumluluğun farkındadır.

1000 kamu kurumu, 800 Belediye, 5700 özel sektör firması, 92 üniversitenin 694 bölümünde kullanılan NETCAD Yazılım A.Ş, Türkiye’nin sektöründe lider ve en yaygın kullanıma sahip firması olup bu liderliğini, bilişim alanında yapılan en kapsamlı araştırmalardan biri olan “Bilişim 500 Araştırması”nda 2017 yılı CBS Kategorisinde birinci sırada yer alarak kanıtlamıştır.