Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Türkiye’nin İlk Madencilik Yazılımı Dış Pazar’a Hazır

18 Aralık 2017

2010 yılında alanında bir ilke imza atarak akademi & kamu & özel sektör iş birliği ile ortaya çıkan Türkiye’nin ilk yerli madencilik yazılımı NETPRO/MINE, dünyaya açılmaya hazırlanıyor. Yurtdışında birbirinden başarılı projelere adını yazdırmak için yazılım testine giren NETPRO/MINE, güvenirliliğini bir kez daha tescilledi.

Yurt içinde yakaladığı başarıyı yurt dışına da taşımak isteyen NETPRO/MINE, yazılımının maden kaynak/rezerv kestiriminde son yıllarda yapılan gelişmelere uyumlu olarak güncellenmesini sağlamak ve mevcut fonksiyonlarının da madencilik bilim ve teknolojisine olan uyumunu tescillemek adına Hacettepe Teknokent Teknoloji Transferi Ar-Ge Danışmanlık Enerji Sağlık Çevre İletişim San. ve Tic. A.Ş. (HT) ile bir çalışma yaptı. Bu çalışma için Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Maden İşletme öğretim elemanlarından Prof.Dr. A.Erhan TERCAN, Prof.Dr. Bahtiyar ÜNVER, Doç.Dr. Mehmet Ali HİNDİSTAN, Y.Doç.Dr. Güneş ERTUNÇ ve Dr. Fırat ATALAY’ı gibi değerli akademisyenler yetkilendirildi. Oldukça titiz yürütülen ve sondaj, katı modelleme, bloklama, kestirim işlemleri, yer üstü madenciliği, yer altı madenciliği ve görselleştirme gibi altı ana başlık altında yürütülen çalışmalar  NETPRO/Mine’ın dünyaya açılmaya hazır olduğunu bir kez daha tescilledi.

 

Bugün 150 yerli maden firması tarafından güvenle kullanılan NETPRO/Mine, sektör temsilcilerini henüz üniversite sıralarındayken karşılıyor. Birçok üniversiteyle müfredat anlaşması da olan NETPRO/MINE’ın bu başarısına en güzel örnekler; Karadeniz Teknik Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Bülent Ecevit Üniversitesi gibi üniversiteler.