Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Bilgi Formları

Temel veri girişi ve düzenleme işlemlerinin yapıldığı sekmedir. Harita ve fotoğraf verileri de bu sekmede yer alan kaydet butonu ile kaydedilir. Harita, Resimler ve Sorgular sekmeleri kayıt işlemi tamamlandıktan sonra aktif olur.

Temel veri girişi ve düzenleme işlemlerinin yapıldığı sekmedir. Harita ve fotoğraf verileri de bu sekmede yer alan kaydet butonu ile kaydedilir. Harita, Resimler ve Sorgular sekmeleri kayıt işlemi tamamlandıktan sonra aktif olur.

Netigma mobilde kullanılabilecek editörler:

  • Metin Kutusu
  • Tam Sayı Grişi
  • Küsüratlı Sayı Girişi
  • Açılır Liste
  • Yazılı Açılır Liste
  • Takvim
  • Saatli Takvim
  • Seçim Kutusu


Bu editörlerin dışında editörü olan alanlar formda gösterilmez ve bu alanlara veri girişi yapılamaz.

Alan doğrulamaları sorgu sayfaları ile aynıdır. Örn zorunlu bir alan varsa ve boş bırakılmışsa ya da geçerli bir e-posta adresi girilmesi gereken yere geçersiz bir e-posta adresi girilmişse kayıt gerçekleşmez.

Netigma Mobil bilgi kartının objesi ile ilgili sorgular yapısı Netigma ile aynıdır. Obje ile ilgili diğer objelerin sorguları bilgi kartının son sekme menüsünde listelenirler. Bir objenin ilgili tüm sorgularının listelenmesi uygun olmadığından, yalnızca mobil sorgu özelliği işaretli olan sorgular bilgi kartının ilgili sorgular listesinde gösterilirler. Böylelikle Netigmadaki ilgili tüm sorguların Netigma Mobil bilgi kartında gösterilmesi engellenir. Bilgi kartında Göster seçeneği de aktif olmalıdır.

Bilgi kartına başka bir bilgi kartı eklemek için; ilk objeye link oluşturulur,

Form Editörü: View Editör Görünümü kullan seçilir,

Görüntüleme Editörü: Bağlantı seçilir,

Listede Göster: Aktif edilir,

İşlem Web bağlantısı seçilip,

Url: ../GenericClass/GenelBFormu.Aspx seçilir,

Bilgi kartına o bilgi kartıyla ilişkili bilgi kartı eklenebilir. Bilgi formunun sağ altındaki + butonuyla bu bilgi kartlarına erişilebilir.

Parametreler

Kullanıcı Tanımlı: Açılmak istenen Bilgi Formu seçilir,

Parametrik: Bilgi Formunda ilişkilendirmek istenilen alanlar seçilir.


Kayda ait konumsal veri Harita Sekmesinde gösterilir. Geometri tipi nokta ise marker ile, poligon ise poligon ve ortasında marker ile gösterilir.  Nokta tipinde veriler için harita üzerinde bir yere tıklayarak yeni marker eklenebilir ya da eski marker'ın yeri değiştirilebilir.

Poligon olarak kayıtlı verilerin geometrisi güncellenemez. Tablo geometrisi poligon ise yalnızca yeni kayıt işlemi yapılır. Yeni kayıt için harita üzerine uzun basılarak bir marker eklenir. Kaydet işlemi yapıldığında noktaya belli bir miktar buffer verilerek otomatik olarak bir poligon oluşturulup veri tabanına kaydedilir.


Bilgi kartından bir veriye , kameradan ya da cihazda kayıtlı fotoğraflardan fotoğraf eklenip silinebilir. Kameradan kayıt eklemek için, ekranın altında yer alan kamera menüsüne tıklanır. Fotoğraf albümünden fotoğraf eklenmek istenir ise sol altta bulunan film rulosu ikonuna tıklanır. Albümden seçim yapıldıktan sonra fotoğraf ekrandaki gride otomatik olarak eklenir.

Kayıtlı resimleri görüntülemek için resimlerin üzerlerine tıklamak yeterlidir. Resmin üzerine basılı tutarak detay kartı açılarak resimlere ait sözel bilgiler de eklenebilir.

Dosyalar sekmesinde kayıtlı fotograflar olduğunda, sağ üst kısımda seçim işlemini başlatmaya yarayan "seç" butonu bulunur. Buraya tıkladıktan sonra, silinmesi istenen fotograflara tek tek tıklanır ve sağ altta yer alan silme butonuna tıklanarak resimler tek tek yada toplu olarak silinirler.


  • No labels