Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Harita İşlemleri

Netigma Mobil'de Harita yeteneği konumsal veri ekleyebilir ve sorgulayabilirsiniz. Harita üzerinde Netgis haritası altlıkları kullanılabilir.

Mobil Menüler hazırlanırken Sorgular, Bilgi Kartları ve Harita Komponentleri Harita işlemi verilmiş menünün altına eklenmelidir.

Harita Bileşenleri

1 - Geri Butonu: Harita'dan Ana Menüye dönmeyi sağlar.

2 - Adres Arama (Geolocation): Harita'nın konumunu istediğiniz bir adrese götürmenizi sağlar.

3 - Katmanlar: Açılan pencere Netgis ile eklediğiniz Harita Katmanlarınızın ve Altlık Haritaları seçebilme ve görüntüleyebilmenizi sağlar.

4 - Limit Bul: Haritayı, kurum Netigma uygulamasına kaydedilirken belirlenen proje sınırlarına götürür. Uygulama ilk açıldığında bu sınırlarla açılır.

5 - Konum Bul: Butona tıklanıldığında haritayı, kullanıcının konumuna götürür. Basılı tutulduğunda konumu sürekli haritanın ortasında almaya başlar, hareket ettikçe cihazda harekete göre sınırları günceller.

6 - Dönüklüğü Düzeltme (Kuzey Oku): Harita dönüklüğünü düzeltmeyi sağlar. (WIP)

7 - Arttırılmış Gerçeklik: Sorgu yapıldıktan sonra aktif olur. Bu butona tıklandığında kamera açılır ve kamera üzerinde sorgu sonucundaki kayıtlar gösterilir. (WIP)

8 -Diğer Harita Uygulamaları: Sorgu yapıldıktan sonra aktif olur. Sorgu sonucundaki kayda, cihazda yüklü Navigasyon, Sokak Görünümü vb. uygulamalarla erişimi sağlar.
Harita Komponentleri

Sorgular → Burada Ne Var Menüsünün altına,

Haritada bir yere tıklayıp Burada Ne Var'a tıklandığında Kayıt Sorgulama penceresinde Sorgular listelenir. Sorguya tıklayıp, tıklanılan yer ve yakınındaki sonuçlar listelenir. Bu sorgu sonuçlarında ana menüdeki sorgu sonuçlarındaki gibi sağa çekme işlemiyle diğer işlemlere erişilebilir.


Bilgi Kartları → Buraya Yeni Kayıt Ekle Menüsünün altına eklenir,

Haritada bir yere tıklayıp Buraya Yeni Kayıt Ekle'ye tıklandığında Yeni Kayıt penceresinde Bilgi Formları listelenir. Forma tıkladığınızda yeni kayıt girebileceğiniz Bilgi formu açılır. Form kaydedildiğinde tıklanılan konumu ile birlikte kaydedilmiş olur.


Harita Komponentleri → Menünün alt kısmında listelenir,

Bu işlemler liste şeklinde görüntüleneceği için imaj vermeye gerek yoktur. 


Altlıklar ve Katmanlar

Netgis Workspace'leri Netigma Mobil için özel hazırlanmalıdır. Uydu, Sokak görüntüsü gibi harita altlıkları Netgis üzeriden yayınlanmamalıdır. Uygulama ekran görüntüsündeki harita altlıklarına direk erişiyor ve bu altıklar harita üzerinden yönetebiliyor. Bu hem altlıkların hızlıca değiştirilmesini sağlarken hemde uygulamada performans artışı sağlamaktadır.

Altlıklar ve Katmanlar Butonuna tıklandığında açılan ilk sayfada Harita altlıkları listelenir, buradan istenilen harita altlığı seçilebilir. Katmanlar sayfasında Netgis üzerinden yayınlanan katmanların görünürlüğünü açıp kapatabilir.

  • No labels