Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Arayüz Yenilikleri

Yeni Netigma  3.0 arayüzü, sekmeli yapısı ile eskisine göre çok daha kullanışlı bir kullanıcı deneyimi sunar.Dashboard

Netigma Mobil 3.0.0 ile kullanıcılara, şablon sorgulardan üretilen grafik raporları göstermek mümkün. Tek yapılması gereken, grafik üretmeye uygun bir şablon sorguyu, mobile dashboard menüsü altına eklemek. Line, Bar ve Pie türündeki grafik tipleri desteklenir. 

Görev Modülü

Görev modülü, kullanıcılara görev atamaya, atanan görevlerin durumunu takip etmeye olanak sağlayan bir Netigma modülüdür. Netigma mobil için özgün bir arayüz ve kullanım deneyimine sahiptir. Kullanıcılara görev atandığında anlık bildirim gönderilir. Görev ile ilişkili kayıtlar loglanır ve Netigma Web arayüzünde raporlanır.


Sorgu Sayfası

Sorgu sonucu başlık filitreleme

Sorgu sonucundaki öğeleri istemcide otomatik olarak filitrelemek artık çok kolay. 

Sorgu sonucu serbest metin filtreleme

Sorgu sonucu sayfasının üstünde yer alan metin kutusuna girilen metin ifade, sorgu sonucundaki tüm alanlarda aranır ve uygun kayıtlar eş zamanlı olarak gösterilir.

Gridview Görünümü

Sorgu sonuçları artık grid görünümünde de görüntülenebilir. 

Sorgu sonucu sıralama

Sorgu sonuçları geldikten sonra, istemcide istediğiniz kolona göre azalan veya artan sıralayabilirsiniz. Aşağıdaki görselde, sorgu sonucu "Melsek" özelliğine göre azalan veya artan olarak sıralanacaktır.

Grid altı bilgi gösterimi

Netigma web de var olan grid altı bilgi gösterimi özelliği, Netigma 3.0.0 ile kullanılabilir. Toplam, ortalama, min, maks gibi fonksiyon sonuçları liste altında açıolan bir popup pencere ile görüntülenir.

Sayfalama ve Lazy loading


Sorgu sonucundaki kayıt sayısı sınırı ortadan kalktı. Lazy loading sayesinde sorgu sonuçları sayfalanabilir. Sayfa aşağıya doğru kaydırılıp kayıt sayısı sınırına ulaşıldığında, sunucudan +100 kayıt daha otomatik olarak istenerek sorgu sonucuna eklenir. Aşağıdaki animasyonda, toplam kayıt sayısı gösteriliyor(yeni). Aşağıya doğru scroll yapılıp bir sayfada gelen kayıt sayısı sınırına ulaşıldığında, sunucudan tekrar bir 100 kayıt daha isteniyor., 


Sorgu editörleri kısayol işlemleri

Tarih ve metin sorgu editörlerinde, kullanıcılar için ön tanımlı işlemler eklendi. Aşağıdaki formda, doğum tarihi için yapılacak sorgulamalara kısa yol olarak, bu ay, bu gün, bu yıl vb gibi kısayollar eklenmiştir.


Bilgi Kartları

Sohbet

3.0.0 ile birlikte, kullanıcılar bir bilgi kartı ile ilgili olarak, bilgi kartı sekmesinde sohbet edebilirler. Sohbet geçmişi kayıt özelinde görüntülenir. Tıpkı ek dosyalar modülünde olduğu gibi, bilgi kartı ile ilgili sohbet kayıtları görüntülenebilir.


Görev Modülü

Kullanıcıya atanan görevler Netigma objeleri ile ilişkilendirilirler. Bir kullanıcı görevi başlattıktan sonra, o görev ile ilişkili objelerde yaptığı veri girişi ve güncelleme işlemleri, görevle ilişlili olarak loglanır. Örneğin bir kullanıcıya, park bahçeler modülü ile ilişkili olarak, parklardaki bankların kaydedilmesi ve fotograflanması görevi verildiğinde, kullanıcı görevi başlattıktan sonra yaptığı her işlem bu görev ile ilişkilendirilir. Kullanıcı görevi tamamlandı olarak işaretlediğinde, yöneticisi bu görev kapsamında yapılan işleri raporlayabilir.

Resimden yazı algılama

Formlara eklenen resimler üzerindeki resimler otomatik olarak algılanabilir. Örneğin bir kullanıcı tabelaların resmini çekiyor ve üzerindeki telefon numaralarını bilgi kartındaki bir alana kaydediyor olabilir. 

Harita

Geoserver Desteği

Netigma 3.0 ile harita servis sağlayıcısı olarak Netgis ve Geoserver kullanılabilir. Tek yapılması gereken kurum ayarlarına Geoserver adresi ve katman bilgilerini eklemek. 

Harita Kullanım Yenilikleri

Haritalar her zaman kullanıcının yaptığı son, pan-zoom değerlerinde açılır. Bu, haritanın,  kurumun tüm limitinden tekrar tekrar yüklenmesine engel olur ve önemli bir hızlanma sağlar. Harita mümkün olduğunca istemci önbelleğini kullanır.  

Alan, Çizgi ve Nokta Girişi Geliştirmeleri.

Alan, çizgi ve nokta tipindeki geometri girişleri 3.5.2 versiyonuna göre iyileştirilmiştir.Geometrinin sürüklenerek taşınması, noktalarının kaydırılması, döndürülmesi (örneğin bir binanın yola paralel olaracak şekilde döndürülmesi) işlemleri yapılabilir.

Mevcut Konumdan Geometri Girişi ve Harici Hassas GPS Cihazları.

Konum doğrulama yeteneği olan hassas GPS / GNSS cihazları 3.0.0 ile kullanılabilir. Bununla birlikte, cihazların yerleşik GPS cihazlarından gelen sürekli konum bilgileri ile nokta, alan ve çizgi girişiş yapılabilir.

Ölçüm İşlemleri

Haritanın sağında bulunan cetvel ikonuna tıklayarak ölçüm işlemleri başlatılabilir.

Haritayı Kaydetme (offline)

Haritada görünen alan, workspace bazında, daha sonra çevrimdışı çalışmak üzere kaydedilebilir. Wifi üzerinden kaydedilen haritalar kullanıcı mobil internet sağlayıcısına bağlı olsa bile çevrim dışı olarak kullanılabilir. Bu işlem önemli ölçüde hız ve veri tasarrufuna olanak sağlar.  

GPS ayrıntıları

Enlem, boylam, yükseklik, hız, yanılma payı ve cihazın gördüğü uydu sayısı gibi gps detay bilgileri harita üzerinden bir panel içerisinde kullanıcıya gösterilir.

Çevrim Dışı Çalışma

Kullanıcı kimliği, uygulama metaverisi, harita çalışma bölgesi ve lookup alanların tabloları uygulamaya çevrim dışı olarak kaydedilir. Kullanıcı harita üzerinden ya da direk uygulama menüsünden yeni kayıt formlarını açar ver çevrim dışı olarak, form verilerini, fotografları ve geometriyi kaydeder. Daha sonra kullanıcı, çevirmdışı kaydettiği verileri sunucu ile senkronize eder. 3.0.0 versiyonu için haritada çevrim dışı kayıt sorgulama ve varolan verileri güncelleme işlemi yapılamaz.   • No labels